Uyku Konusunda Yapılan 6 Hata
Önceki
ŞANSLIYIM
Emzirmenin Bebek Üzerindeki 6 Önemli Etkisi
Sonraki

Anne Sütünün Değeri Bir Kez Daha Anlaşılıyor

Medine Hacıömeroğlu | 9 Kasım 2014
Beslenme

The Guardian’da yer alan habere göre:
“İzlanda Danimarkadan anne sütü ithal ediyor. Anneleri tarafından emzirilemeyen İzlandalı prematüre bebekler Danimarkadaki süt bankasından yararlanıyorlar. “Bebekler zamanından önce doğduklarında organlarının çoğu tamamen gelişmemiştir. Bu yüzden sağlık durumları büyük risk altındadır.” yenidoğan hastanasinin müdürü Thordur Thorkelsson diyor. Anne sütünün içinde bulunan aktif enzimlerin gelişmemiş olan bağırsak sisteminin gelişmesine yardımcı olduğu ve yenidoğanları hastalıklardan koruduğu görülmüştür.

Fakat bazı prematüre bebeklerin annelerinin emzirme imkanları olmuyor. Thorkelsson’a göre “Preeklamsi ya da başka bir hastalıkları olabilir ve bu da annenin bebeğini beslemesine engel olabilir.”

Dünya Sağlık Örgütü anne sütünün ulaşılabilir olmadığı yerlerde süt bankalarını tavsiye ediyor. İlk süt bankasının 1909 yılında Avusturya’da kurulmasıyla süt bankalarının popülerliği dünya çapında artıyordu. Bugün İzlanda süt bankası olmayan tek İskandinav ülkesidir.

Thokelsson: “Ekonomik olarak İzlandanın kendi süt bankasının olması mümkün değil. Biz küçük bir ülkeyiz. Her yıl prematüre bebeklerin sayısı yaklaşık 250 dir. İzlanda’da emzirmeye öncelik verildiği için, süte ihtiyaç duyan sadece anneleri tarafından beslenemeyen yenidoğanlar oluyor. ”

Hvidovre Hastanesi, Copenhagen yakınlarında, her yıl 5 000 litre anne sütü topluyor. Günlük 200 ml. süt biriktirebilen anneler katkıda bulunuyorlar. Araştırma ve kan testi sonrasında, sigara kullanmayanlar ihtiyaç duymadıkları artan sütün litresini 200 DK (76 TL) karşılığında satabilirler.

“Anne sütünü 18°C’de dondurup bize ulaştırıyorlar.” diyor Thorkelsson. “Dondurulmuş sütü 6 aydan daha uzun bir süre saklayabilirsiniz. İhtiyacınız olduğunda da oldukça çabuk elinize ulaşabilir -bugün isteyip, yarın elimde olabiliyor. Bu hizmeti almak bizim için pahalı olsada, kendi bankamızın olmasından ve bu işi bizim yürütmemizden daha ucuz.”

PATİKK
Araç çubuğuna atla