Anne Sütünün Değeri Bir Kez Daha Anlaşılıyor
Önceki
ŞANSLIYIM
Hamilelikte Alkol Kullanımı Zararlı Mı?
Sonraki
Beslenme

Emzirmenin Bebek Üzerindeki 6 Önemli Etkisi

Emzirmek kadınlara verilen bir hediyedir; bir beslenme biçiminden ötedir. Anne sütünün içeriği ise eşsizdir ve hiç bir mama yerini alamaz. Dünya Sağlık Örgütü'nün yaptığı çalışmalar bu eylemin hem bebeğe hem anneye fizyolojik ve psikolojik getirileri olduğunu gösteriyor.
Medine Hacıömeroğlu9 Kasım 2014

1. Bağışıklık Sistemi Güçlenir

Yaşamlarının ilk dönemlerinde emzirilen bebekler mama ile beslenen bebeklere göre hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı daha dayanıklıdırlar; hastane ve doktor ziyaretleri daha azdır. Emzirme sırasında anneden bebeğe, bebeğin hastalıklara karşı direncini arttıran antikorlar geçer. Anne sütü bebeğin kendi bağışıklığı güçlenene kadar bir nevi bebeğin bağışıklık sistemindeki boşluğu doldurur. Bebek hasta olduğunda onu en iyi koruma yolu emzirmektir.

2. Solunum Sistemi İle İlgili Sıkıntılar Azalır 

Mama ile beslenen çocuklarda anne sütü ile beslenen çocuklara nazaran solunum yolu enfeksiyonları daha sık görülür. Hatta yapılan araştırmalara göre mama ile beslenen çocuklarda ağır solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle hastaneye yatırılma vakalarının 3 kat fazla olduğu görülmüştür.

3. İshal Durumları Daha Az Görülür

İshal çocuk ölümlerinde en önde gelen sebeplerden biridir. Bebekleri ishalden korumak için anne sütü en kolay, en basit ve en etkili yoldur. Anne sütündeki laktoz bağırsaklardaki koruyucu bakterilerin oluşmasına yardımcı oluyor, böylece minik mideler ishale karşı korunuyor.

4. Kulak Enfeksiyonu Olasılığı Düşer

Kulak enfeksiyonları çocukların çok sayıda antibiyotik kullanmalarını gerektiriyor. Anne sütü ile beslenen çocuklarda tekrarlayan kulak enfeksiyonları daha az görülür. Bazı ülkelerde enfeksiyon oranlarındaki değişiklikler çocukların hayatlarını çiddi boyutlarda etkiliyor. Brezilya’da mama ile beslenen bir çocuk anne sütü alan çocuktan 14 kez daha fazla ölüm riski taşıyor. Pozisyonları itibarıyla emzirilen çocuklarda sütün östaki borusuna kaçma ihtimali daha düşük; kaçması durumunda dahi anne sütü mamaya kıyasla kulağa daha az zarar verir.

5. Ani Beşik Ölümü Sendromu Riski Azalır

Ani Beşik Ölümü Sendormu anlık nefes alış verişin kesilmesiyle derin uyuyan bebeklerin uyanamaması şeklinde ortaya çıkan bir problemdir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin uykuları bu denli ağır olmaz ve olası bir solunum sıkıntısında çok daha çabuk uyanabilirler.

6. Allerjilere Sık Rastlanmaz

Emzirilen çocuklarda egzama sık rastlanan bir cilt problemi değildir. Genel olarak aile hikayelerinde allerji olan çocuklar egzamaya yatkındır. Çalışmalar anne sütünün bu tip çocukları egzamaya karşı koruduğunu ortaya koymuştur.

Anne sütünün diğer faydalarını ise çocuğumuz büyüdüğünde görüyoruz:

Daha az diş çürükleri, düşük obezite riski, daha az diabetik çocuk, 15 yaş altı çocuklarda düşük kanser olasılığı, daha düşük kan basıncı, daha az psikolojik rahatsızlıklar ve davranışsal bozukluklar. Bir araştırmaya göre de anne sütü alan çocuklar daha olgun, kendine güvenen çocuklar olarak büyüyorlar.

Dünya Sağlık Örgütü bebeğin sağlık durumu aksini gerektirmedikçe ilk altı ay sadece anne sütü verilmesi; su, şekerli su, mama verilmemesini öneriliyor.Katı gıdalara başlandıktan sonra ise en azından iki yaşına kadar anne sütü ile takviye olarak, ondan sonrası için ise anne ve bebeğin istekleri doğrultusunda devam edilmesini tavsiye ediliyor.
PATİKK
Araç çubuğuna atla