Emzirmenin Bebek Üzerindeki 6 Önemli Etkisi
Önceki
ŞANSLIYIM
Öfke Nöbetlerini Azaltmanın 10 Yolu
Sonraki
Hamilelik

Hamilelikte Alkol Kullanımı Zararlı Mı?

Bebek beklediğinizi öğrendiniz ve bunu kutlamak istiyorsunuz. Kutlamada alkol de var. Alkol kullanan biriyseniz aklınızın bir köşesinde içeceğiniz bir kadehin bebeğinize zarar verip vermeyeceği var. 
Medine Hacıömeroğlu9 Kasım 2014

THE GUARDIAN’DA YER ALAN YAZIYA GÖRE:

Amerikan Ulusal Sağlık Hizmeti hamile kadınların alkol kullanmamalarını tavsiye ediyor. Yapılan bazı çalışmalara göre alkolün ölçülü tüketilmesi zararsızdır. Ancak hukuki açıdan alkol kullanan anne adayları bir nevi bebeklerini öldürmeye kalkışıyorlar.

Tartışmasız aşırı alkol tüketimi anne karnındaki bebekler için sakıncalıdır. Oldukça nadir rastlanan Fertilite, anne karnındaki bebek üzerinde tahrip edici etkisi ile tartışma konusu olmaya devam ediyor. Alkolün yol açtığı Fertilite sonucunda fetüste yüz deformasyonları; karaciğer, böbrek, kalp rahatsızlıkları; beyin felci ve başka ciddi sağlık problemleri izlenebilir. Hasarlar hamileliğin ilk haftalarında oluşur ve bu belirtilen hastalıklar annenin aşırı alkol kullanması durumunda meydana gelir.

Peki hamile kadınların alkol kullanması tamamen sakıncalı mı? Bunun cevabını verebilmek için uzmanlar hamileliğin ilk üç ayında meydana gelen düşüklere odaklanmış bulunuyorlar. Uzmanlar hamile olan ya da gebe kalmak isteyen kişilerin alkolden tamamen uzak durmaları gerektiğini söylerken yapılan istatistikler ise tüm anne adaylarının buna uymadığını gösteriyor.

Tavsiyenin devamında “ Yine de içmeyi tercih edenlere bebeklerini koruyabilmek adına daha az miktarda alkol tüketmelerini öneriyoruz; sarhoş olmamak şartıyla haftada 1-2 defa, 1-2 kadeh.”

2010 yılında yapılan araştırmalar hamilelikleri boyunca nadiren alkol alan annelerin endişelerini azaltıyor. 11.500 hamilenin alkol kullanma alışkanlıklarını ve 5 yaş altı çocuklarının sağlık durumu incelenmiş. Buna göre anne adaylarının %60’ı hiç alkol kullanmıyor, kalan yüzdenin çoğu ise alkolü zaman zaman tercih ediyor. Alkol tüketenlerin %25’i haftada 1-2 kadeh, %5.5’i haftada 3-6 kadeh ve %2.5’i ise haftada 7 ve daha fazla kadeh alkol alıyor.

Bu rakamlar dikkate alındığında bebek bekleyen her 100 kadından 2’si aşırı alkol kullanımı sonucu çocuklarında oluşabilecek hiperaktivite, duygusal ve davranışsal sorunları göze almış oluyor. Haberde hamilelikleri boyunca az içki kullanmış olan annelerin bebeklerinde ise hastalık belirtisine rastlanmadığı belirtiliyor.

PATİKK
Araç çubuğuna atla