Ayıcık Pati ve Arabası
Önceki
ŞANSLIYIM
Kardeşini Kıskanıyor | Ne Yapabilirim?
Sonraki
Sağlık

Aşıyla Önlenebilen Hastalık Sayısı Artıyor

Yaklaşan kış sağlık durumumuzu tehdit ediyor; hastalıklara karşı tedbirli davranmamızı gerektiriyor. Nasıl mı? Aşılanarak. Bazımız bunu tercih ederken, bazımız ise aşılarla ilgili temkinli davranıyor. Çoğu aşıların Sağlık Bakanlığının takviminde yer alması ülkemiz insanı için büyük bir şans. Aşılanamamak ölümle bile sonuçlanabiliyor. Bakın nasıl.
Medine Hacıömeroğlu19 Kasım 2014

Mamamia‘da yer alan habere göre “Dünya çapında aşıyla önlenebilen hastalık sayısı artıyor. Bilimsel gelişmelere, çığır açan tıbbi araştırmalara ve aşıların daha önce hiç olmadığı kadar olay erişilebilir olmasına rağmen aşıyla tamamen önlenebilen hastalıklar artmaktadır. Neden? İnsanların aşılanmamasından korkan aşı pazarlamacılarından dolayı Polio ve Boğmaca gibi önlenebilen hastalıklar yeryüzünde hala var.”

Küresel Sağlık Programı’nın hazırladığı haritaya bakınca aşı karşıtı söylemlerin insanları yanlış yönlendirdiği görülüyor. Yanlış bilgilendirmek bir şekilde toplumsal algıyı değiştiriyor. Bu durum kesinlikle olası ölümcül hastalıkların son bulmasını engelliyor.

Renklere göre hastalıklar şöyle: kahverengi- Kızamık; yeşil- Boğmaca; sarı- Polio; mor- Kızamıkçık; kırmızı- aşılanmanın fiziki olarak imkansızlaştırıldığı bölgeler.

Yeni hastalıklar sadece hala gelişmekte olan ülkelerde patlamıyor. Bu engellenebilen hastalıklar Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi zengin batı ülkelerinde artmaktadır. Yoksul ülkelerde insanlar Sıtma, Polio ve Verem aşıları için yalvarırken, zengin ülkeler ise insanın doğal yaşama hakkını kötüye kullanarak bir öncelikmiş gibi gösteriyorlar.

Gelişmemiş ülkelerde “Aşılar otizme sebep olurmu?” gibi söylemleri hiç tartışmıyorlar bile. Bunun için zamanları yok. Sözü geçen haritaya göre Avusturyalılar çocuklarını aşılatma konusunda seçebilme şanslarını istismar ediyorlar.

Son 5 yılda Galler’de Boğmaca, aşılanmamış 3 bebeğin ölümüne sebep oldu. Bu yıl 1500 den fazla çocuk zatürree ve beyin hasarları sebebiyle hayati tehlike altında. Zayıf vücutları boğmacayla savaşamayacak kadar güçsüz.

Çocuklarıyla beraber yatıp yatmamak anne-babaların kişisel tercihidir. Aşılanmak ya da aşılanmamak ise öyle değil. Bu toplumsal bir sorumluluktur. Aşılayarak bağışıklık kazandırmak tüm toplumu etkileyen bir faktördür, özellikle çok küçük ve hasta oldukları için aşılanamayanları. Onlar savunmasızdır. Bu ölüm kalım meselesidir. Toplum olarak aşılar konusunda yanlış bilgilendirmeyi höşgörülü davranmamamız gerek.

Çocukların, yenidoğanların ve risk altında olan diğer insanların hayatları aşılara bağlıdır. Sadece onların değil, hepimizin hayatında aşıların rolü önemlidir.

Aşılanma konusunda tereddüt yaşıyorsanız aklınızda bulunsun:
“Bir doktora ya da bir uzmana danış, başka hiçbir alternatif yol arama. Bunun tek yolu budur.”

PATİKK
Araç çubuğuna atla