Bebeklerde Sık Rastlanan 7 Beslenme Problemi
Önceki
ŞANSLIYIM
Uyku Konusunda Yapılan 6 Hata
Sonraki
Uyku

Bebeğin Rahat Uyuması İçin Yapılması Gerekenler

Uyku insan hayatının doğal bir parçasıdır. Hayatımızın üçte birini uyuyarak geçiriyoruz. Uyumak zamanı doldurmak için yaptığımız bir şey değildir. Tercih değildir. Gerekliliktir. Bebekler için de uyku çok önemlidir. Büyüme hormonu olan Somatotropin uykuda salgılanır. İsteriz ki miniklerimiz uyusun da büyüsün. Ama biliyorum ki her zaman bu o kadar da kolay olmuyor. Bu konuda onlara yardımcı olabilirsiniz. Nasıl mı?
Medine Hacıömeroğlu22 Ekim 2014

Fazla yorulmamasına, aşırı uyarılmamasına dikkat edin

Bilinenin aksine yorgun bebek zor sakinleşir, rahat ve deliksiz uyuyamaz. Yorucu bir günden sonra onu biraz daha eken yatırmalısınız. Bebeğinizin etrafında çok fazla şey oluyorsa bu onu aşırı derecede uyarır. Biz yetişkinler yorgun olduğumuzda sessiz bir ortam istiyoruz. Neden? Yeni bir şeyleri algılayamayacak durumda olduğumuz için. Bu durum bebekler için de çok farklı değil. Onlar o gürültülü ortamdan uzaklaşamıyorlar bile. Uyku öncesi uyaranlardan mümkün olduğunca uzak tutmaya çalışın. Uyku öncesi televizyon izlemek kaçınılması gereken bir şeydir. Bebeğinizin uykusunun geldiğine dair verdiği işaretleri kaçırmayın. İyi uyuyamayan bebek yorgun olduğu için yemeğini bile güzelce yemez. Bu sadece anne sütü alan bebek ise anne sütünün azalmasına sebep olur.

Karnının tok olduğuna emin olun

Miniğinizin karnı aç olduğunda ya gereğinden az uyur, ya da uyumayı reddeder. Gün içinde iyi beslenmediyse bu gece uyanmasına bile yol açar. İlk 4 ayda bebeğinize geceleri daha iyi uyuması için anne sütü ya da formül mama dışında başka bir şey vermeyin. Onun midesi henüz buna hazır değil, aksine bu mide-bağırsak sorunlarına yol açar; bu da bebeğinizin uykuya geçmesini daha da güç kılar.

Oyundan koparıp uykuya götürmeyin

Oyun çocuklarımızın işidir. Sevdiği oyuncağından ayrılmakta zorluk çıkartır. Geçişi yapmasına zaman tanıyın. Oyuncaklarına ‘bye bye’ yapması işinizi kolaylaştıracaktır. Yemeğini yedirdikten sonra doğrudan yatağa götürmeyin. Yemek ile uykuyu bağdaştırmasın. Uyuması için yemek yemesi gerektiğini düşünmesin. Bu durumda anne sütü alan ya da sütünü biberondan içen çocuklar bunlarsız uyumayı reddederler.

Uyku öncesi ritüeli oluşturun

Uykudan önce her defasında aynı yerde, aynı şeyleri yapmak bebeğinizin önünü görebilmesini sağlar. Bu adımları belirlerken bebeğinizin karakterini, neyi sevip sevmediğini göz önünde bulundurun. Bu banyo yapmak (Banyoyu babası yaptırabilir. Bu aralarındaki bağı kuvvetlendirir.), kitap okumak, şarkı dinlemek; küçük bebeklerde ise bu sadece bezini değiştirmek ve pijamalarını giydirmek de olabilir. Öpücüklerin ve kucaklaşmaların sayısını önceden belirleyin. Miniklerimiz doymaz. Bebeğiniz onu neyin beklediğini bilirse daha sakin olur; uykudan önce ve uyku zamanında olası sorunlar azalır; uykuya geçmesi de daha kolay ve çabuk olur. Güne oldukça erken başlayın böylece rutinin tüm adımları için zamanınız kalır.

Güzel bir uyku ortamı hazırlayın

Bebeğiniz karanlıkta ya da loş ışıkta daha rahat uyur. Böylece miniğiniz ilk doğduğunda bu onun gece gündüz ayrımını yapmasına da yardımcı olur. Işığı açıp kapatma işini ona verin. Onu da dahil ederseniz daha az karşı koyar. Bebeklerde karanlık korkusu 18 aylıktan sonra gelişir. Gece beslemelerinde bile kapalı ya da loş ışığı tercih edin; uyku saatinin daha bitmediğine dair mesaj vermiş olursunuz. Sessiz bir ortam da sağlarsanız rahat bir uykuyu garantilemiş olursunuz.

Uykuyu etkileyen bir başka faktör de oda sıcaklığıdır. Aşırı soğukta ve aşırı sıcakta uykunun kalitesi düşer. Önerilen oda sıcaklığı gece için 20° ile 21° arası, gündüz için 21° ile 24° arasıdır. Çok sıcak günlerde ılık bir duş bebeğinizi rahatlatır. Bebek yatağının etrafındaki minderleri kaldırırsanız iyi bir hava dolaşımı olur ve bebeğiniz serinler. Vantilatör kullanıyorsanız yatağa çok yakın olmamasına dikkat edin.Bebeğinizin üşüyüp üşümediğini karnına dokunarak anlayabilirsiniz. Elleri ve ayakları soğuk ise endişelenmeyin. Bu tamamen normaldir. Çok soğuk havada ise bebeğinizi fazla giydirmeyin, kat kat örtmeyin.Bebeğiniz bir yaşından küçük ise yorgan kullanmayın. Uyku tulumları iyi bir tercih olabilir.

Ona güvende olduğunu hissettirin 

Bebekler dönem dönem farklı sebeplerden dolayı ayrılık kaygısı yaşarlar. Endişeli bebek uykuya rahatça dalamaz, ara sıra başını kaldırıp annesinin orada olup olmadığını kontrol eder. Onunla ce bebek oyununu oynayabilirsiniz; gözden kaybolduğunuzda bile hala orada olduğunuzu anlamasına yardımcı olacaktır.

PATİKK
Araç çubuğuna atla