Bebeğin Rahat Uyuması İçin Yapılması Gerekenler
Önceki
ŞANSLIYIM
Anne Sütünün Değeri Bir Kez Daha Anlaşılıyor
Sonraki
Uyku

Uyku Konusunda Yapılan 6 Hata

Medine Hacıömeroğlu7 Kasım 2014

1. Bebeğin uyku işaretlerini kaçırmak 

Biz, yetişkinler uykumuz geldiğinde ne yaparız? Esneriz, dikkatimiz dağılır, kenara çekilip hiçbir şeyle ilgilenmeyiz. Ya minikler? Onlar da yorulduklarında ve uykuları geldiğinde aynı şekilde esnerler, gözlerini ovarlar, mızmızlanırlar, odaklanıp oyun bile oynayamazlar. İşte bu verdikleri işaretlerle bize “Uykum geldi. Beni artık yatır!” diyorlar. Bu işaretleri kaçırmamak önemlidir. Geç kalırsanız bebeğinizin uykuya geçmesi zorlaşır, deliksiz uyuyamaz; onu sakinleştirecek olan melatonin salgılanamaz, bu yüzden de uyandığında huzursuz ve huysuz olur. Gözünüz bebeğinizin üstünde olsun. Dikkatli gözlemlediğinizde bu işaretleri kolaylıkla görebilirsiniz.

2. Aşırı uyarmak 

Minikler için her şeyin en iyisi olsun istenir. Bu yüzden onlara sayısız oyuncaklar alınır, kusursuz bir oda hazırlanır. Ancak burada unutulan küçük bir ayrıntı var. Onların odaları uyumak içindir. Oyun için oturma odasında ayrı bir alan oluşturmayı düşünebilirsiniz. Böylece bebeğiniz oyundan uykuya doğru geçişleri daha kolay yapar. Odasında tek başına oynamasını mı istiyorsunuz? Bu isteğinizi de odasındaki oyun saatlerini belirleyerek gerçekleştirebilirsiniz.

Yine de bebeğinize ait oyun ve uyku alanlarının aynı yerde olmasını istiyorsanız uyku öncesi bebeğinizin odasını uyumak için uygun bir hale getirin. Yatağındaki müzikli, ışıklı oyuncakları kaldırın. Onlar bebeğinizin dikkatini dağıtacağından uyumasına engel olur. ”Uyku zamanı” ve “oyun zamanı” kavramları karışınca bebeğinizin de kafası karışır.

Ayrıca uykuya geçişi kolaylaştırmak için bebeğinizi uykudan yarım saat önce daha sakin bir ortama geçirin.

3. Uykuya geç yatırmak

“Geç yatarsa geç uyanır.” diye bir inanış var. Bu kulağa iyi bir fikir gibi gelsee de küçük bebeklerde hiç mi hiç işe yaramıyor. Biyolojik saat her zaman devrededir ve bebeğiniz kaçta yatarsa yatsın yaklaşık olarak hep aynı saatlerde uyanır. Sonuç olarak bebekler yine yorgun düşer ve beklenenden bile erken uyanırlar. Minikler 10-11 saatlik gece uykusuna ihtiyaç duyarlar ve bu yüzden tereddüt etmeden onları erken yatırabilirsiniz. Sabah 6 gibi çok erken bir saatte ve ağlayarak uyanıyorsa bunun sebebi muhtemelen geç yatmasıdır. Yarım saat daha erken yatırdığınızda daha iyi bir uyku uyduğunu göreceksiniz. Çocuğunuzun uyku saatini belirlerken mutlaka onun ihtiyaçlarını ve geçirdiği günü göz önünde bulundurmalısınız. “Erken uyumak istemiyor.” diyorsanız gündüz uykularını değerlendirin. Akşam geç saatte uyumasına müsaade etmeyin.

4. Bebeği bağımlı yapan uyku alışkanlıkları oluşturmak 

Bebeğiniz uyumuyor ve siz o kadar çok uykusuz kalmışsınız ki artık en kolay -aslında en zor- en çabuk çözüme götüren yolu seçersiniz. Onları uyutabilmek için farklı farklı yollara başvurur -sallar, emzirir, dolaştırır, ninni söyler veya pışpışlarsınız. Tüm bunlar başta işe yarar, bebeğiniz uyur, siz de dinlenirsiniz. Fakat bu dönem geçicidir. Onlar çok çabuk büyür, farkındalıkları artar. Tüm bu yaptıklarınız alışkanlık haline gelip minikler başka türlü uyuyamamaya başlayınca siz de başka çözümler aramaya başlarsınız. Buradaki en önemli konu çocuğunuza kendi kendini sakinleştirebilme becerisini öğretmektir. Böylelikle size ihtiyaç duymadan uykuya geçebilir. Kulağa mucize gibi gelse de bu mümkün. Tracy Hogg’un yöntemini deneyebilirsiniz.

Ayrıca uzmanlara göre bebekler araba, salıncak gibi hareketli bir yerde uyurken almaları gereken derin ve yenileyen uykuyu alamıyorlar.

5. Kendi yatağı dışında her yerde uyutmak 

“Bebeğim benim olduğum her yerde uyusa ne  güzel olurdu!” mu diyorsunuz? Birazcık özgürlük mü istiyorsunuz? Onun uyku saatleri yüzünden arkadaşlarınızla eskisi kadar sık görüşemiyor musunuz?

Üzgünüm. Bebeğinizin iyi uyku alışkanlıkları edinebilmesi için her zaman, her uykusu için kullandığı uykuyla bağdaştırabileceği bir alanı, bir yeri olması gerekiyor. İstisnalar elbette olur, ama bir ebeveyn olarak tutarlı olmanız önem taşır. Dışarı çıkmalarınızı uyanık olduğu satlere denk getirmeye çalışın. Bir uykusunu deliksiz ya da yeterli uyuyamadıysa bir sonraki uykusuna yarım saat daha erken yatırmanız sizi oldukça rahatlatacak, istediğiniz esnekliğe de kavuşmuş olacaksınız.

6. Uyku rutinine uymamak 

Çocuklar onları neyin beklediğini bilmek isterler. Bu da oluşturacağınız düzenle sağlanır. Bir sonraki adımı bilmeleri kendilerini güvende hissetmelerini sağlar. Dr. Meltzer uyku rutininin biyolojik saatimiz için de önemli olduğunu vurgulayarak “Uyku düzenimizi sürekli değiştirirsek bu her gece zaman dilimleri arasında ileri geri uçmaya benzer. Vücudumuz ne zaman uykuya geçmesi gerektiğini bilemez. Uyku sorunlarının çoğu uyku rutinine uymamaktan kaynaklanır. Anne-babalar çocuklarını ya çok erken ya da çok geç yatırırlar.” diyor.

Çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun önünü görebilmesini sağlayacak olan bir kaç adımın olması çok önemlidir. Banyo yapmanın, pijamaları giymenin, ufak bir hikaye okumanın uyku sorunlarını çözmede rolü eşsizir.

 

Uyku düzenindeki küçük değişiklikler uyku ile ilgili zorlukları aşmada büyük farklılıklar yaratır. 
PATİKK
Araç çubuğuna atla