Kardeşini Kıskanıyor | Ne Yapabilirim?
Önceki
ŞANSLIYIM
Bebeğim Benden Ayrılmak İstemiyor | Ne Yapmalıyım?
Sonraki
Yaşam

Çocuğumu İnternetten Nasıl Koruyabilirim?

Yaşadığımız bugün düne hiç benzemiyor. Artık yarını tahmin bile edemiyoruz. Her şey hızla büyüyor, değişiyor, bizi içine alıyor. Sosyal medya son yıllarda insanlar arasında popüler oldu ve hatta saplantı haline geldi. Anne-babalık, aile, çocukluk kavramları çok değişti. Teknolojideki değişiklikler anne-babalık kavramının içeriğinin de değişimesini mecburi kılıyor. İnsanların beklentileri, mutlulukları, mutsuzlukları değişti. Dünya artık parmaklarımızın ucunda. Teknoloji ile iç içeyiz. İstediğimiz her şeye anında erişebiliyoruz. Önceden 10 saatte gidilen bir yere bugün artık 1 saniyede ulaşılıyor. Nerede kaldı bizi uyandıran o çalar saatler, yazdığımız mektuplar, kağıt kokan kitaplar. Bu ne kadar güvenli? Bunun verdiği tatmin ne kadar uzun süreli? Hele bir de çocuklarımız söz konusu ise. Değerlilerimizi nasıl koruyabiliriz? Ne yaparsak bu almış başını giden günümüz, çocuklarımızı yutmayabilir?
gujjar26 Kasım 2014

Teknolojiyi Öğrenin 

Ebeveynlerin çocuklarına yardımcı olabilmeleri için yapmaları gereken ilk ve en önemli şey teknolojiyi dost bellemek, ona kapılarını açmak; nasıl işlediğini öğrenmek ve teknolojinin gençlerin hayatındaki önemini kabul etmektir. Anne-babaların bu konuda kendilerini eğitmeleri ve onları kontrol edebilmek, gerektiğinde müdahale edebilmek için çocuklara ayak uydurmak gereklidir. Sosyal medya kullanıcısı olan bir çocuğun anne-babası uygulamalardan bihaber olmamalıdır. Çocukların sosyalleşmelerini daha ilk yaşlarından amaç edinen anne babalar ya bugün bunu unutup ters yönde ilerliyorlar, ya da çocuklarını uçsuz bucaksız sanal alemle baş başa bırakıyorlar. Çocukları sosyal medya kullanıcısı olmalarını engellemek olumsuz sonuçlar doğurur.

Çocuklar anne-babalarıyla başlarına gelen kötü şeyleri paylaşmıyor ve onlardan yardım istemiyorlar. Bügün onlar anne babalarının zamanındakinden çok farklı, sanal bir çocukluk yaşıyorlar. Onlar için teknolojiye erişebilmek kağıda ve kaleme ulaşabilmek kadar önemlidir. Ebeveynlerin bunu idrak etmesi şarttır. Çocuklar için sosyal medyanın son derece önemli olması onlara anne-babalarını unutup, aile kurallarını yoksayıp kendilerini kaptırmaları iznini vermiyor. Çocuklar teknolojiyi kullanmalı fakat her zaman bunu anne-baba gözetimi altında yapmalılar.

Teknolojiyi Çocuğunuzla Bağ Kurmak İçin Kullanın 

Anne-babalar çocuklarını kontrol ederler, istenmeyen davranışlarını azaltmak için yaptırım uygularlar. Ebeveynler bu ve benzeri yolları çocuklarını yönlendirmek amacıyla kullanırlar. Burada dikkat edilmesi gereken şey büyük-çocuk ilişkisini belirleyen noktada ölçülü olmak; kurallarda, yaptırımlarda, müdahalelerde, övgüde, ödevleri konusunda… buna sosyal medya da dahil. Çocuğun sosyal medya kullanımı casusluk yapmadan, kişisel alanını ihlal etmeden, anne-babalık taslamadan takip edilmeli. Aksi takdirde ebeveyn-çocuk ilişkisi sarsılır. Teknolojiyi avantaja çevirip yıkıcı sonuçlar yerine yapıcı çözümler üretebilirsiniz. Sosyal medyayı fırsat bilip çocuğunuza daha da yaklaşabilirsiniz. İster istemez anne-babalar bilgi anlamında çocuklarının arkasında kalabiliyor. Öğretmeniniz olmasına izin verin. Ondan uygulamalar hakkında bilgi edinin. İlgilendiğinizi görmesi sizin hakkınızda onu anlamadığınız gibi düşünceleri sarsacaktır. Çocukların arzu ettiği gibi anlayışlı, modern ebeveyn olabilmek miniklerinize çok uzak olmamak için sosyal medyadan yararlanmalısınız. Teknoloji size çocuğunuzun dilinden konuşmak için olanak sağlar. Sizin de her şeyi bilmediğinizi görmeleri kendilerine güvenmelerini sağlar, değerli hissettirir. Bu konuda konuşabilmek diğer konularda da konuşabilmenin kapılarını aralar.

Sosyal Medyanın Sakıncalarını Anlatın 

Bugün çocuklarımız sokakta oyun oynayamaz oldu. Biz, anne-babalar miniklerimizin zarar görmelerinden endişeliyiz. Dışarısı tekin değil. Peki ya içerisi? Sosyal medya sokağı evimize taşıdı. Hem bu sokakta hayat hızlı oynatılıyor; arkadaşlıklar da, düşmanlıklar da, mutluluklar da, mutsuzluklar da ışık hızında. Ebeveynler çocuklarını sosyal medyayı kullanırken dikkatli ve temkinli olmaları konusunda uyarmalıdır, sosyal medyanın zararlarını anlatmalıdır. Bu açık platform uygunsuz kullanılırsa onları tehdit ettiği vurgulanmalıdır. Özellerinin, kişisel alanlarının işgal edilebileceğini bilsinler. Bir fotoğraf paylaşmadan önce iki defa düşünmelerini ikaz edin.

Bilgisayarı Çocuğun Odasından Uzak Tutun 

Özel eşyalarınızı çocuğunuzun erişemeyeceği bir yerde saklarsınız, kullanmasına izin verdikleriniz ise onun da ulaşabileceği yerde değil mi? Kaldırdıklarınıza izinsiz dokunmaması gerektiğini bilir, ortalıkta olanları ise kendi eşyası gibi kullanabilir.

Aynı şekilde odası çocuğun özel alanıdır. Dolayısıyla orada bulunan her şey ona ait ve anne-babalar onun izni olmadan oradaki hiç birşeyi alamaz, almamalı.

Bu durumda bilgisayarı nerede tutalım? Çocuğun odasında olsa onu benimser mi? Anne-babalar çocuğun odasındaki bilgisayar üzerinde ne kadar söz sahibi olabilir?

Bilgisayar çocuğun odasında olmamalıdır. O onun özel eşyası değildir. Bilgisayar konusuna siz de karışabilirsiniz. Herkesin kolay ulaşabileceği bir yere yerleştirin. Çocuğunuz böylece kendini bilgisayarın sahibiymiş gibi hissetmez ve öyle davranmaz. Siz de miniğinizin teknolojiyle ilişkisini yakından takip etme imkanı bulmuş olursunuz. Sizin varlığınız adımlarını daha temkinli atmasını sağlayacaktır.

Küçük Yaşta Teknoloji İle Tanıştırmayın 

Çocukların işi oyundur. Eline tableti verip oyuncak bebeğini ya da oyuncak arabasını unutturmayın. Baş edemiyorsunuz. İstiyor. Değil mi? Çocuklar her şeyi ister. Peki ya gerçek silah isterse yine “Baş edemiyorum! İstiyor!” deyip aynı rahatlıkla mı hareket edeceksiniz? 0-8 yaş arası çocukları olan ailelerin miniklerinin %71’i akıllı telefon sahibi, %42’sinin tableti var, %35’i ise her ikisine sahip. Bu da elektronik bakıcılara ne denli çok itibar edildiğini gösteriyor.

Örnek Olun 

Sigara kullanan bir baba çocuğunun onu ciddiye alması için ona sigaranın zararlarından nasıl bahsetmeli? Saatler boyunca nutuk atsa da, beyhude. “Zararlıysa sen neden içiyorsun?” sorusuna verilecek cevabınız var mı? Büyük olasılıkla sadece ”Ben büyüğüm!”

Anne-babalar çocuklarına ilk önce örnek olarak doğru davranışları öğretmeli. Yapılan davranışlarla ve öğütlenen davranışlar arasında tutarlılık olmadığı müddetçe çocuğunuzun değer sistemindeki katkılarınız azami olacaktır. Siz elinize yapışmış olan tablet ile “Çocuğum, bırak artık bu tableti de biraz ders çalış.” dediğinizde “Benim oğlan hiç ders çalışmak istemiyor.” gibi yakınmalarınızın teknolojiyi sınırsızca kullamnanızın cevabını almış olursunuz. Amerika’da ailelerinin teknoloji ile ne kadar iç içe olduğuna bir bakalım:

Ailelerin %39’u günün 11 saatini ekran başında geçiriyorlar. Televizyonu çocuklarını meşgul etmek için kullanıyorlar. %44’ünün ise çocuklarının odalarında televizyon var. Bu ailelerin çocukları günde ortalama 4,5 saat televizyon izliyorlar.

Ailelerin %45’i ise sadece 5 saat televizyon başında kalıp, boş vakitlerini dışarıda geçirmeyi tercih ediyorlar.

%16’sı ise tercihlerini televizyondan yana kullanmıyorlar. Onların çocukları da günde 1 saat kadar televizyon karşısında kalıyorlar.

PATİKK
Araç çubuğuna atla