Ben Down Sendromluyum
Önceki
ŞANSLIYIM
Anne Karnında Yolculuğum
Sonraki
Yaşam

Eyvah! Saatler 1 Saat İleri Alınıyor!

Medine Hacıömeroğlu27 Mart 2015

29 Mart Pazar günü 03.00’ten itibaren saatler 1 saat ileri alınıyormuş. Peki bu değişimin biz çocuklar üzerinde ne tür etkileri olduğunu hiç düşündünüz mü?

1895 yılında Yeni Zelandalı bir böcek bilimci olan George Vernon Hudson günümüzde kullanılan yaz saati uygulamasını önermiş. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yapılan bu uygulama I. Dünya Savaşından sonra Almanya’nın kömür kullanımından tasarruf etmek istemesiyle başlamış. Türkiye’de ilk kez 1940’da başlayan uygulama, 1965’ten itibaren 16 yıl boyunca askıya alınmış ve 1975’ten bu yana devam etmektedir.

Peki 1 Saatlik Değişim Endişe Verecek Bir Durum Mudur? 

Endişenin yersizliği konusunda kesin kararınızı vermeden önce bir de uzmanların fikirlerine bakalım. Onlar insan vücudunun zaman değişimine ayak uydurabilmesi için bir hafta kadar zamana ihtiyacı olduğunu belirtiyor. Yaşlılar ve çocuklar bu değişimden daha çok etkileniyor; özellikle kış saati uygulaması daha da sancılı oluyor. Ama kışı daha şimdiden düşünmeyelim. Onun da çaresi olduğunu söyleyip ilkbaharın tadını çıkartalım ve sıra gelsin yakın gelecekteki yaz saati uygulamasının etkilerine…

Eminim ben Tokyo – New York şehirleri arasında jetle yolculuk yapacak olsam ve bunun sonucunda aslında saatimin 10 saat ileri alındığını söylesem bu endişe veren bir durum olarak değerlendirilirdi. Ya da ayda birkaç kez kıtalararası yolculuk yapan bir pilot olsam, bu defa günlük rutinin çok sık değişmesinden zihinsel ve fiziksel yorgunluğuma inanırdınız. Ama ben sadece minik bir bebeğim; uykum gelince uyuyup, uykumu alınca da uyanacağım; üstelik küçük bir bebeğin ne gibi rutinleri olabilir ki?

Saatlerin 1 saat ileri alınmasıyla sabah saat 7’de uyanan ben 29 Mart sabahı saat 8’de uyanacağım. Anneciğim de 1 saat fazladan uyumuş olacak. Peki öğlen ve akşam uykularıma ne olacak? Merak etmeyin onlarda da 1 saat geç yatacağım. Ne olmuş yani?

Pazartesi sabahı yetişmem gereken ne okulum var ne de işim, değil mi? Her şey yolunda gibi görünüyor. Yalnız annemin Pazartesi okul servisine yetiştirmesi gereken bir ablam var. Onlar için 1 saat erken ya da geç kalkmaları çok fark edecektir. Ayrıca ben akşam 19.30’da uyuyunca ablamın uyku saati olan saat 20.30’a kadar ablam ve annem özel zaman geçiriyorlar; sonrasında anneciğim bir kaç saat bilgisayarında yazılar yazıyor. Deseniz ya daha ilk geceden ilgisizlikten şikayetçi olan bir ablayı ve saatlerin ileri alınmasıyla ilgili tedbir almadığı için işleri aksayan sinirli bir anneyi çekmek zorunda kalacağım. Görünen o ki saatlerin 1 saat öne alınması sonucunda benden çok onlar etkilenmiş oluyor. Benim aslında sizin için endişelendiğim de böylece ortaya çıkmış oldu.

Yaz saati uygulaması ve sonuçlarından bahsettikten sonra gelelim işin tedbir kısmına. Bir yerde bir sorun varsa orada mutlaka bir çözüm de vardır. Şimdi pilot olduğum varsayımına geri dönelim ve nasıl bir tedbir alacağımı görelim. Uçuş öncesi ve sonrasında zamana uyum sağlamak için, yeni ortamda gerekli olacak uyku düzenini harekete geçirmek üzere eski düzeni aşamalı olarak değiştirebilirim. Bu defa bebek olduğum gerçeğini de hatırlayarak 29 Mart’ı beklemeden 27 Mart’ta kendimi yeni düzene alıştırmaya başlarım. Bunun için saatimi 2 gün öncesinden ileri alıp yine aynı saatte uyanır, ancak yarım saat önce uyurum. Böylece vücudumu yavaş yavaş hazırlamış olurum; iç saatime değişikliği tolere edecek zaman tanırım. Tabi ben bir ağabey olduğum için bana iki günlük bir hazırlık süreci yeterli olacaktır. Ancak söz konusu küçük kardeşlerim, yani bebekler ise yatış saatlerinde 30 dakika değil de 45 dakikalık bir öne alma gerekir. Böylece onlar da yaz saati uygulamasını sorunsuz atlatırlar.

Anneler! Daha küçük bebeklerin uyku düzenine 27 Mart’ta değil de 23 Mart’ta el atarsanız siz de rahat edersiniz, onlar da. Saatlerin bir saat ileri alınması gibi geri alınması da bir olay değil, bir süreç olmalıdır; aşama aşama katedilen bir süreç… Nasıl ki yavrunuzu yeni bir ortama sokmadan önce hazırlamalısınız, yaz saati uygulaması zamanında da çocuğunuzun bir ön çalışmaya ihtiyacı vardır; ayrıca sizin de hazırlık yapmanız gerekir. Bu da mı nereden çıktı? Yetişkinlerin nasıl bir hazırlığa ihtiyacı olabilir ki? Siz adaptasyon problemleri neredeyse hiç yaşamıyorsunuz, yaşasanız bile çok kolay halledebiliyorsunuz; zamanla alışıyorsunuz. Evet, aksini söyleseniz bile öyle olduğunu biliyorum. Siz aslında saatlerin 29 Mart’ta değişeceğini çok önceden biliyorsunuz -yaz saati uygulamasının askıya alınma ihtimalini varsaymazsak- ve aslında siz farkında olmayarak kendinizi bu değişime psikolojik olarak hazırlıyorsunuz. İşte bu yüzden de bu olayı oldubitti gibi görseniz bile siz de saatlerin ileri alınmasını bir süreç gibi yaşıyorsunuz. Biz, çocukların böyle kabiliyetleri henüz olmadığı için bizim psikolojimiz de, biyolojik saatimiz de sizlere emanettir. Uyanıkken insanoğlunun zihinsel ve fiziksel işlevleri çok hızlı çalıştığından, değişimi kolay tolere edip zinde olacağınızı düşünerek sizden yardım bekliyoruz. Siz 24 saatlik döngünün sadece 8 saatini uykuda geçiriyorsunuz, geriye 16 saat kalıyor. Bize yardım etmek için bolca zamanınız var.

Endişelenme konusunda artık size katılıyorum. Saatlerin ileri alınmasında endişelenecek bir durum yok; çünkü çözümü var. Şimdi rahatça uyuyabilirsiniz. Saat de 23.00 olmuş. Bu saatte organizma gün boyunca aktif bir şekilde faaliyet gösteren stres hormonu kortizon ve ona bağlı hormonların salgılamasını durdurur; sakinleşirsiniz, rahatlarsınız, gevşersiniz. Tam dinlenme saatidir. Metabolizmanın faaliyeti en alt düzeydedir. Tansiyon, kalbin frekansı ve vücudun ısısı düşer. Uyku saatidir. İyi uykular. Uykunun faydaları da bir sonraki konumuz olsun.

Yorumlar
Yorum yap

Yorum Yap

PATİKK
Araç çubuğuna atla